Kodowanie na dywanie, czyli programowanie z najmłodszymi

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia i kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) jeszcze na etapie przedszkola. Nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki typu sudoku czy klocki.

Kodowanie w przedszkolu – ale co to jest? Tak zapewne zareaguje większość nauczycielek przedszkoli. Jednak słowo to pojawia się coraz częściej w edukacyjnej rzeczywistości, więc może – z ciekawości – warto spróbować? Początki pewnie nie będą łatwe, ale z czasem zapewne okaże się, że to „kodowanie na dywanie” to tak naprawdę może być zintegrowane z różnymi dziedzinami wiedzy, np. przy nauce matematyki, plastyki, języka polskiego. Właściwie na każdych zajęciach można sobie elementy programowania wpleść w naukę. A im dalej, tym łatwiej i otwiera się możliwość eksperymentowania. Bardzo dużo aktywności edukacyjnych w tym obszarze da się realizować bez użycia komputerów.

Jak kodowanie z bardzo małymi dziećmi można realizować w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej - o tym opowiadała podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 w Warszawie Anna Świć z lubelskiego Przedszkola nr 83, trenerka Mistrzów Kodowania, członkini Superbelfrów RP. Zobaczmy:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Fundacja OrangeSqulaDrOmnibusEduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).