Gdy podejrzewamy krzywdzenie dziecka

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak powinna zareagować szkoła w sytuacji podejrzenia lub ujawnienia przemocy w rodzinie dziecka? Jakie działania podjąć, kiedy dochodzi do przemocy rówieśniczej? A jakie, gdy sprawcą jest pracownik szkoły? W ustaleniu procedur reagowania w placówce pomocny będzie materiał przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

Podjęcie odpowiedniej interwencji w przypadku podejrzenia lub ujawnienia krzywdzenia dziecka jest obowiązkiem placówki oświatowej.

Przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę materiał „Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci” może pomóc w ustaleniu procedur reagowania w sytuacji, kiedy sprawcą przemocy jest ktoś z rodziny dziecka, rówieśnik, lub pracownik placówki.

Opracowanie powstało z myślą o przedszkolach i szkołach realizujących program Chronimy Dzieci, do którego przystąpiło już ponad 3600 szkół i przedszkoli z całej Polski (kliknij):

Jednym z najważniejszych, ale zarazem najtrudniejszych w realizacji, elementów misji organizacji i instytucji działających na rzecz dzieci, jest skuteczna ochrona każdego dziecka przed przemocą i stworzenie mu warunków do pełnego i harmonijnego rozwoju. Program Chronimy Dzieci prowadzony jest, by wspierać placówki i pracowników oświaty w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci. Udział w programie jest bezpłatny i umożliwia wdrożenie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem (polityki ochrony dzieci). Ustanowienie i wprowadzenie w życie polityki ochrony dzieci pozwala na zabezpieczenie interesu dziecka, spełnienie prawnych wymogów spoczywających na placówkach oświatowych, a także podejmowanie działań w sposób przemyślany i skuteczny. Fundacja wspiera będące w programie placówki bogatą i bezpłatną oferta edukacyjną (materiały edukacyjne, scenariusze zajęć z dziećmi i z rodzicami, szkolenia dla pracowników, kursy e-learningowe).

Placówki zainteresowane dołączeniem do programu, mogą to zrobić na stronie: www.chronimydzieci.pl

 

Program Chronimy Dzieci jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” - zadanie publiczne „Bezpieczna i przyjazna szkoła – ocena szkół i placówek systemu oświaty realizujących politykę ochrony dzieci przed agresją i przemocą”.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta Sterna
  Wiem, że jestem "starej daty", PESEL mi o tym mówi. Starałam się mimo braku kasy napisać, co może na...
 • Written by Jarek
  Nic dodać, nic ująć. Brawo.
 • Written by Marcin
  Panie Jacku. W szkole jest źle i wiedzą o tym nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Tego systemu nie ...
 • Written by Beata
  Dziękuję za ten głos. Jak widać, niektóre autorytety, które dotąd wspierały edukację, bardzo oddalił...
 • Written by Realistka
  I to pisze nauczycielka, która zrezygnowała z pracy w szkole i zajęła się dokształcaniem nauczycieli...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie