Uczenie się łączy pokolenia

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczenie się jest przyjemne! To nie tylko szkoła i odrabianie zadań domowych, ale też doskonała forma spędzania wolnego czasu, sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji razem z najbliższymi. 8 czerwca organizowany jest pierwszy Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie, w tym roku pod hasłem „Uczenie się łączy pokolenia”.PHOTO: ISTOCKPHOTO

Z analiz przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wynika, że wskaźnik uczenia się dorosłych Małopolan to 5%. Tylko tyle deklaruje, że uczy się (w sposób formalny bądź pozaformalny). Aż 60% badanych osób stwierdziło, że nie widzi w ogóle potrzeby uczenia się. Polska wypada blado na tle Europy Zachodniej, gdzie wskaźnik dorosłych osób, które uczą się w jakiejkolwiek formie sięga nawet 30%. Małopolanie mają również niską świadomość, że uczenie się to nie tylko przykry obowiązek przysłowiowej „ławki szkolnej”, ale też doskonała forma spędzania wolnego czasu, sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji wspólnie z najbliższymi. Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie ma być impulsem do zmiany tego myślenia. Temat jest tym bardziej ważny, ponieważ prognozy dotyczące zapotrzebowania na zasoby ludzkie w 2020 roku mówią, że umiejętność uczenia się, będzie jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji przez pracodawców.

Dlatego 8 czerwca ponad 90 instytucji z całej Małopolski zorganizuje różnego rodzaju bezpłatne pokazy, szkolenia, seminaria, wykłady, pikniki lub inne wydarzenia służące rozwojowi osobistemu. Zapraszamy m.in. na interaktywny spacer edukacyjny śladami Haliny Nelken oraz lekcje tanga i flamenco w Krakowie, warsztaty malowania na szkle w Rabce – Zdroju, konkursy i quizy językowe w Tarnowie, ćwiczenia wspinaczkowe w Olkuszu, lekcje tańca brzucha w Bochni, naukę rzeźbienia w owocach i warzywach w Ryglicach, wystawę fotografii w Trzebini oraz spotkanie Klubu Aktywnych Kobiet w Zasolu. Szczegółowy harmonogram wydarzeń organizowanych w Małopolsce 8 czerwca dostępny jest na stronie www.pociagdokariery.pl (tu również można odebrać wejściówki na różne wydarzenia).

Tego dnia w całym regionie odbędzie się ponad 200 imprez, z czego prawie 90 w Krakowie. Wszystkie będą bezpłatnie dostępne dla mieszkańców pomiędzy godz. 12.00 a 20.00. Wstęp na większość z nich będzie otwarty, na inne trzeba zapisywać się telefonicznie lub mailowo, na pozostałe obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Wśród instytucji organizatorów są ośrodki kultury, muzea, biblioteki, uczelnie, szkoły, przedszkola, gminy, instytucje szkoleniowe, urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy oraz firmy prywatne.

Patronami Małopolskiego Dnia Uczenia się przez Całe Życie są św. Jadwiga Królowa oraz św. Benedykt z Nursji. Koordynatorem wydarzenia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie - Małopolskie partnerstwo instytucji w obszarze rynku pracy, edukacji i szkoleń.

(Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Jan
  Popyt na wiedzę faktycznie jest coraz bardziej ograniczony i nie będzie żadnego runięcia z hukiem - ...
 • Written by Jan
  Niech Pani zostanie w nauczycielstwie, również i po to żeby właśnie właśnie swoją postawą i życiowym...
 • Written by Jan
  Nie zgadzam się z oceną sytuacji. Mieszkam na wsi, dojeżdżam do pracy w szkole w 40 tys. miasteczku....
 • Written by Ania
  Ja również po 36 latach pracy w szkole odchodzę, choć nie miałam na początku roku szkolnego takiego ...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytałem (i pisałem) o tym wszystkim tak wiele razy, że naprawdę ciężko jest znaleźć jakąś oryginaln...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie