Zmieniajmy siebie i wierzmy w siebie

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podczas VII Kongresu Obywatelskiego, jako osoby wprowadzające do dyskusji na temat kompetencji potrzebnym Polakom w XXI wieku wypowiadali się m. in. Jan Englert i Zofia Noceti-Klepacka. Zapraszamy do obejrzenia dwóch fantastycznych wystąpień zawierających głębokie przesłania dla młodszych i starszych obywateli, w duchu edukacji przez całe życie.photo: sxc.hu

Jan Englert, zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii. Zapominamy, jak bardzo potrzebni są rzemieślnicy, rzeczywiści fachowcy w swoich profesjach. Każdy marzy o byciu prawdziwym artystą i jak mówi Englert, mamy społeczeństwo artystów i braki wśród rzemieślników. Powinno być odwrotnie. Bardzo celna myśl pod kątem kształcenia, ale i samorozwoju.

Zauważył też, że często chcemy zmieniać innych, zapominając o zmienianiu siebie. A gdy mówimy o potrzebie kształcenia kompetencji, które pozwolą nam swobodniej funkcjonować w rzeczywistości XXI wieku, musimy właśnie zadbać o to, żebyśmy mogli siebie w tej zmiennej rzeczywistości rozwijać i dopasowywać do dokonujących się zmian.

Z kolei Zofia Noceti-Klepacka, brązowa medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że jeśli chcemy osiągnąć upragniony cel, nie możemy się poddawać, ale z pełną determinacją (a nawet przy wielu wyrzeczeniach) dążyć do niego, głęboko wierzyć w to, że się uda. Jeśli my sami w siebie będziemy wątpić, nie uda się niczego osiągnąć. Dobrze jest też mieć kogoś, kto w nas wierzy i wspiera.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Pani Joanno, dziękuję za te słowa. Choć Pani "klęski" dla wielu byłyby ogromnym osiągnięciem, pomaga...
 • Written by Robert Raczyński
  "...informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające..." - Na co komu ministerstwo, które nie...
 • Written by Adam
  W 2012 roku MEN informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające e-nauczanie. Opracowano takż...
 • Written by Robert Raczyński
  Wszystkie głosy i konteksty, niezależnie od ich wartości merytorycznej, stają się jednakowo nieistot...
 • Written by Małgorzata
  Popieram w zupełności, decyzja w sprawie zawieszenia pracy szkoły z powodu Covid
  nie powinna spadać n...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie