Kości opowieści w szkole

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od dawna wiadomo, że wiedza serwowania w trakcie zabawy najlepiej wchodzi do głowy ‒ dzięki temu gry edukacyjne cieszą się tak ogromną popularnością. Wśród nich jest pewna niesamowita gra, która zasługuje na specjalną wyróżnienie. Gra, która już w tej chwili została obsypana nagrodami na całym świecie i doceniona przez wielu pedagogów, terapeutów i trenerów - Story Cubes.fot. REBEL.PL

Story Cubes to dziewięć ładnie wykonanych, sześciennych kostek, z których każda posiada na ściankach odmienny zestaw ilustracji. To prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarcza mnóstwo radości, stanowiąc przy tym doskonały trening dla wyobraźni i przedstawiania opowieści.

Po rzucie wszystkimi kostkami wybrana osoba zaczyna opowiadanie od znanej kwestii: „Dawno, dawno temu…" lub „Pewnego razu…". Następnie gracze wspólnie opowiadają historię w oparciu o dziewięć obrazków, które wypadły na kostkach, rozpoczynając od dowolnego z nich. Można też spróbować trudniejszego wariantu, w którym każdy z graczy opowiada całą historię samodzielnie.
Story Cubes, w przeciwieństwie do takich gier jak Cardline: Zwierzęta czy Timeline, nie oferuje konkretnej wiedzy, a raczej trening

umiejętności wysławiania się, współpracy i kreatywności. Po każdej kolejnej rozgrywce można łatwo zaobserwować zmiany nastawienia uczestników: stają się bardziej elastyczni, a ich myśli rzadziej podążają utartymi szlakami ‒ szukają nowych ścieżek i rozwiązań.

Jak można wykorzystać Story Cubes w szkole?

 • Jako pomoc w nauce języka. Opowiadać historie można w dowolnym języku.
 • Jako sposób na integrację grupy. Na przykład w klasach I-III szkoły podstawowej zdarzały się sytuacje, gdy raz w tygodniu temat zajęć generował rzut kością (zmyślnie interpretowany przez opiekuna).
 • W walce z wadą wymowy. Zasada okazuje się bardzo prosta – poza standardowymi ćwiczeniami wymowy, wprowadzamy opowiadanie historii, jednak każde ze zdań musi zawierać proponowane przez opiekunkę lub dziecko słowa o utrudnionej wymowie.
 • Jako narzędzie w terapii grupowej i indywidualnej.
 • Jako pomoc w rozwijaniu słownictwa i zainteresowań dziecka.
 • Jako element warsztatów twórczych.

Uwaga, konkurs!

Zapraszamy Państwa do samodzielnego przetestowania możliwości gry poprzez udział w konkursie, w którym uczniowie, bazując na specjalnie wylosowanych dla nich zestawach obrazków, tworzą opowiadania. Najlepsze z nich może zostać zaprezentowane na stronie konkursowej i rywalizować o jeden z pakietów gier edukacyjnych dla szkół o wartości 500zł. Opowiadania można wysyłać do końca marca. Więcej informacji na: http://www.storycubes.pl/konkurs.php.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Justyna
  Dzień kropki...?Co to takiego..? Zastanawiałam się. Teraz już wiem.. :) Do dzieła kropki , jutro ....P...
 • Written by Anna
  Zgadzam sie autorem
 • Written by Barbara
  Tuż przed wrześniem miałam przygotować dla jednej placówki rozkład materiału dla podstawówki i Liceu...
 • Written by Agnes
  Panie Jarku, wspaniale, że ruszył Pan ten temat! Jesper JUUL zostawił nam klucz do zmiany, kiedy pow...
 • Written by Łukasz
  Mam nadzieję, że Edunews będzie publikowało dalsze wpisy z tego cyklu. Jestem nim zachwycony i uważa...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie