Zabawy edukacyjne rozwijające logiczne i strategiczne myślenie

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stawiajmy przed młodymi uczniami prawdziwe edukacyjne wyzwania. Najszybciej rozwijają się, jeśli mierzą się z rzeczywistymi problemami, a nie ze sztampowymi zadaniami z podręczników. Pomysłów na ćwiczenia i zabawy edukacyjne, które rozwijają logiczne myślenie, uczą kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) oraz budowania strategii jest wiele.

Kodowanie, klocki, kości, drama, gry – mamy wiele możliwości wdrażania zabaw, które naprawdę rozwiną naszych uczniów. Na przykład gry – można korzystać z gotowych propozycji gier planszowych, ale znacznie lepszy pomysł to wspólne, grupowe stworzenie w klasie projektu gry, opracowanie jej zasad, a potem przeniesienie gry na plansze lub… na szkolne podwórko. Jaka ta gra będzie zależy tylko od moich uczniów - opowiadała o tym podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Edyta Jurys, nauczycielka wczesnoszkolna ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koszalinie, członkini grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Ale nie róbmy wszystkiego za dzieci. One nieraz będą miały też własne pomysły na zabawy, które po niewielkiej modyfikacji mogą okazać się wartościowymi aktywnościami edukacyjnymi. „Jeżeli masz ciekawy pomysł, podziel się z nami” – mówi Edyta Jurys. Warto posłuchać dzieci i razem z nimi wypracować zasady, aby wszyscy mogli razem pracować i uczyć się. Oto kilkanaście propozycji dla etapu wczesnoszkolnego:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Fundacja OrangeSqulaDrOmnibusEduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Disco-polo kojarzy mi się jak najgorzej, w warstwie "muzycznej" nie dorasta nawet do pięt swojemu źr...
 • Written by Anna Kołodko
  Pracuję z dorosłymi, których nauczam (na zasadzie współpracy - :) ) języka niemieckiego, prowadzę też ...
 • Written by Robert Raczyński
  Wyobraźnia to cenne i pożądane narzędzie. Jest jednak bezużyteczna, jeśli nie idzie w parze z wiedzą...
 • Written by Robert Raczyński
  Uczenie "pod test" jest zmorą szkolnictwa. Nie jest to jednak wina testu jako techniki, ani też jego...
 • Written by Jarosław Pytlak
  W pełni podzielam pogląd, który przedstawił Pan w komentarzu. Taki sens też był w założeniu mojego a...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie