Pomysły z kropką w tle

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdego roku w połowie września od ponad 10 lat w wielu szkołach, świetlicach, bibliotekach na całym świecie króluje Kropka. A wszystko za sprawą Dot Day, czyli międzynarodowego dnia kreatywności. To dzień, w którym na pierwszym miejscu stawiamy uczniowskie talenty oraz myślimy o twórczych i odważnych działaniach jeszcze bardziej niż zazwyczaj.

Dzień Kropki w wielu szkołach to zróżnicowane zadania, które składają się w jeden wyjątkowy projekt. Kropka uczy wiary we własne siły, pokazuje, że warto czasem zaryzykować, że w każdym człowieku tkwi talent i tylko od niego samego zależy, kiedy go odkryje. Właśnie dlatego w Dniu Kropki uczniowie uczą się poprzez zabawę – najmłodsi łączą kropki malowanek, kolorują kwerkle, projektują własne kropki w rozszerzonej rzeczywistości; ci bardziej odważni kodują na matach albo kropka prowadzi ich poprzez różnego rodzaju komputerowe programy. Nieco starsi liczą piramidę Pascala, układają skojarzeniowe domino, tworzą drzewka talentów. Pojawiają się szyfry i alfabet Braille’a. Kropkowe qr kody pozwalają na poznawanie stosownych dla święta związków frazeologicznych, przysłów czy też motywujących cytatów. Kropka staje się w końcu postacią, która przemierza Polskę i przeżywa niezwykłe przygody.

W Polsce Dzień Kropki coraz mocniej wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości. Jednoczy i motywuje do działania zarówno uczniów jak i nauczycieli. To oni wspólnie tworzą dla swoich wychowanków tematyczne pokoje zagadek i testy czujności. Powstają Księgi Kropki, książki kucharskie czy też różnego rodzaju zagadki (np. w LearningApps).

Ubiegłoroczne świętowanie Dot Day przyniosło wyjątkową publikację – z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę nauczyciele działający w fejsbukowej grupie Dzień Kropki spisali swoje 100 pomysłów na świętowanie tego nietypowego dnia. Tu każdy – bez względu na poziom edukacyjny i przedmiot, jaki wykłada – znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie sami.

Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa – Mary Lou Cook

15 września 2019 - Międzynarodowy Dzień Kropki - pamiętajcie o nim! Zachęcam do przyłączenia się do tej ciekawej inicjatywy. 

Strona internetowa projektu (j. ang.) - do dziś przyłączyły się do tej inicjatywy szkoły ze 181 krajów i terytoriów. 

 

Notka o autorce: Marlena Kowalska – nauczyciel języka polskiego w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim, autorka bloga szkoła inaczej – widziane oczami nauczyciela… Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmieniony przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Justyna
  Dzień kropki...?Co to takiego..? Zastanawiałam się. Teraz już wiem.. :) Do dzieła kropki , jutro ....P...
 • Written by Anna
  Zgadzam sie autorem
 • Written by Barbara
  Tuż przed wrześniem miałam przygotować dla jednej placówki rozkład materiału dla podstawówki i Liceu...
 • Written by Agnes
  Panie Jarku, wspaniale, że ruszył Pan ten temat! Jesper JUUL zostawił nam klucz do zmiany, kiedy pow...
 • Written by Łukasz
  Mam nadzieję, że Edunews będzie publikowało dalsze wpisy z tego cyklu. Jestem nim zachwycony i uważa...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie