Czas na n@ukę - KNO na piątkę!

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
e-learningTych, którzy skorzystali z nauki na odległość, nie trzeba już przekonywać. Kształcenie na odległość (KNO) warto promować, warto wdrażać i warto z niego korzystać. Uczyć się należy, a jak jeszcze można robić to nie wychodząc z domu, to lepszej możliwości być nie może.
 
  
Rożne osoby preferują różne formy nauki. Kształcenie na odległość sprawia, że każdy uczy się tak jak lubi i wtedy kiedy lubi. Dzięki takiej swobodzie, która umożliwia zindywidualizowanie ścieżki kształcenia, efektywność uczenia się wzrasta. 

Nauka dostępna dla wszystkich
Na kształceniu na odległość zyskują przede wszystkim ci, którzy w przypadku stacjonarnej formy nauki napotkaliby wiele trudności. Mowa przede wszystkim o niepełnosprawnych, którzy dzięki możliwości zdalnej nauki przełamują bariery społeczne. Także rodzice małych dzieci chętnie korzystają z KNO, bowiem cenią sobie możliwość uczenia się w dogodnym czasie. Aby jednak nauka miała sens, niezbędna jest kontrola nauczyciela.

„Brak stałej i silnej motywacji do nauki w systemie KNO jest najczęstszą przyczyną rezygnacji i porzucenia nauki.” – twierdzi Bogdan Skotnicki – nauczyciel w systemie KNO.

KNO szansą na samorozwój
Dzięki konieczności korzystania z nowoczesnych technologii uczestnicy KNO rozwijają także dodatkowe umiejętności związane z obsługą aplikacji internetowych. Biegła obsługa komputera do zysk zarówno dla uczących się, jak i nauczających.

„Ze względu na ograniczoną bezpośrednią komunikację z uczniem, w kształceniu na odległość nauczyciel powinien posiadać nowe kompetencje, odnoszące się do umiejętności aktywizowania i motywowania swoich uczniów, formułowania precyzyjnych komunikatów pisemnych, wykorzystywania różnych sposobów komunikacji elektronicznej: poczta elektroniczna, fora dyskusyjne, czat.” – informuje Bogdan Skotnicki. 

Nauka w trybie zdalnym mobilizuje do korzystania z zasobów sieci oraz zachęca do prowadzenia aktywnej komunikacji nie tylko z nauczycielem, ale także innymi uczestnikami za pomocą poczty elektronicznej, czatu czy innych połączeń internetowych wykorzystujących dźwięk i obraz. 
 
KOWEZiU 
 
(Źródło: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej)  

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Ciekawości nie daje sie raczej oddzielić od zebranych doświadczeń, więc oczekiwanie, że ktoś ich poz...
 • Written by Lech
  Ciekawe, znowu się z Panem zgadzam, tzn. mam podobne obserwacje. Ciekawość uczniów, którzy przychodz...
 • Written by Robert Raczyński
  "Widzi" Pan i nie wyciąga wniosków... Naprawdę nie dostrzega Pan różnicy między sprawdzianem dla ośm...
 • Written by Ppp
  Widzę, że jest Pani nauczycielką WCZESNOSZKOLNĄ. Tym czasem na studiach miałem profesora, który twie...
 • Written by Robert Raczyński
  Współczesność sprzyja odzwyczajaniu ludzi od narracji oraz potrzeby pełniejszej wypowiedzi, argument...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie