Bądźcie bezpieczni w Internecie

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy spotkaliście się już z hasłem „cyfrowi obywatele” (ang. Digital Citizenship)? Co to właściwie znaczy być cyfrowym obywatelem? Pod tym pojęciem kryje się sposób przygotowania uczniów, czy w ogóle użytkowników technologii do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Obywatelstwo cyfrowe to jednak coś więcej niż tylko narzędzie edukacyjne.

Internet to potężne narzędzie – także edukacyjne. Edukatorzy z całego świata uważają, że umiejętność poruszania się w cyfrowym świecie to kluczowa kompetencja, którą ich uczniowie powinni posiąść. Wiedzą również, jak ważne jest nauczenie dzieci jak być dobrymi cyfrowymi obywatelami.

Chcecie dowiedzieć się, jak być bezpiecznym w sieci i jak o cyfrowym obywatelstwie uczyć w szkole? Skorzystajcie z bezpłatnego kursu online, który Fundacja Szkoła z Klasą przygotowała przy wsparciu Google. Znajdziecie go pod adresem: www.obywatelstwocyfrowe.szkolazklasa.org.pl.

Kurs pozwoli nauczycielom i ich uczniom poznać sposoby krytycznej oceny wiarygodności źródeł informacji w internecie, pomoże zdobyć i przećwiczyć umiejętności tworzenia silnych i unikatowych haseł. Porusza temat etycznego i odpowiedzialnego zachowania w sieci i pomaga nauczyć rozpoznawania oszustw internetowych a także sposobów na zapobieganie kradzieżom tożsamości. Ważnym jego elementem jest aspekt tworzenia własnego wizerunku w sieci: jak bezpiecznie publikować online, aby nie narazić siebie, swojego wizerunku a także swoich danych osobowych na szwank. Wasi uczniowie dowiedzą się też czym jest cyfrowy odcisk i dlaczego geotagi na zdjęciach bywają niebezpieczne.

Kurs składa się z pięciu części, z których każda stanowi odrębną jednostkę tematyczną:

 • Bezpieczeństwo i prywatność w internecie: jak tworzyć silne hasła i chronić konta?
 • Bezpieczeństwo w sieci poza domem: jak chronić dane w urządzeniach mobilnych i jakie informacje można tam znaleźć?
 • Wyszukiwanie z głową: jak wyszukiwać i weryfikować informacje?
 • Jak chronić się chronić przed oszustwami internetowymi i wyłudzeniami?
 • Jak dbać o swoją reputacje w sieci i świadomie tworzyć własny wizerunek?

Znajdziecie tu filmy, quizy i scenariusze lekcji, którymi mogą posłużyć się nauczyciele, by przybliżyć te zagadnienia swoim uczniom i uczennicom. Znajdują się tam wskazówki, które pomogą nauczycielom wprowadzić zagadnienia związane z obywatelstwem cyfrowym w ich codzienną pracę z uczniami – mówi Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Na koniec można pobrać się zestaw gotowych scenariuszy lekcji i zajęć oraz listę porad i narzędzi związanych z bezpieczeństwem online. Proponowane ćwiczenia zgodne ze szkolnymi programami nauczania i przeznaczone są w szczególności dla uczniów w wieku od 10 do 14 lat.

Nie zwlekajcie, codziennie możecie wziąć udział w kursie – całość zajmie Wam około 40 minut. Nie zwlekajcie i bądźcie bezpieczni w sieci.

 

Źródło: Fundacja Szkoła z klasą

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Irena
  To wszytko nieprawda . Skąd te wnioski?
 • Written by Agnieszka Chomicka Bosy
  Świetny, prawdziwy tekst. Dziękuję!
 • Written by Edward Łagowski
  Bardzo dziękuję za ten artykuł i zawarte w nim pomysły. Na pewno niektóre z nich zastosuję.
 • Written by Robert Raczyński
  Zainteresowanych tym wątkiem pozamerytorycznym zapraszam na swój blog, gdzie jak się zdaje, Pan Pawe...
 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie