Jakość ma znaczenie w edukacji online

fot. CANON

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wejście nauki zdalnej do polskich szkół było sporym wyzwaniem. Wielu nauczycieli napotkało trudności we współpracy z uczniami podczas takiej formy lekcji. Brak kamerek i słaba jakość dźwięku mogły dawać poczucie, że po drugiej stronie komputera nikogo nie ma. Czy poprawa jakości lekcji od strony technicznej może pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

Nie tylko nauczyciele, ale i rodzice wraz z uczniami mogli mieć poczucie, że zajęcia w formie zdalnej nie były tak efektywne jak nauka stacjonarna. Początkowa fascynacja odmiennością szybko zmieniła się u uczniów w znużenie i poszukiwanie możliwości jak uniknąć aktywnego uczestnictwa na lekcji. Rola nauczyciela jest tutaj nie do ocenienia, bo to za jego przykładem i dzięki jego kreatywności uczniowie chętniej zdecydują się na aktywny udział w zajęciach. Tu z pomocą nauczycielowi przychodzi technologia.

Obraz

W pierwszej fazie pandemii, gdy szkoły miały zostać zamknięte tylko na dwa tygodnie, kamery internetowe, zamontowane w laptopie okazywały się wystarczające. Nauka zdalna trwa jednak z przerwami już drugi rok szkolny i pomimo powrotu do lekcji w formie tradycyjnej, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo taka sytuacja będzie mieć miejsce. Dlatego podczas lekcji zdalnych, warto zadbać o jakość obrazu. Możliwość zobaczenia swojego nauczyciela czy kolegów z klasy ma niesamowity wpływ na samopoczucie uczniów. Inwestycja w sprzęt dobrej jakości na pewno przyniesie odpowiednie korzyści. Jednym ze sposobów na podniesienie jakości obrazu jest wykorzystanie do transmisji aparatu fotograficznego, np. Canon EOS M50 Mark II. Urządzenie może pracować w trybie kamery internetowej dzięki aplikacji EOS Webcam Utility, a obrotowy ekran ułatwia użytkownikowi ustawienie odpowiedniego kadru. Natomiast wykorzystanie kilku obiektywów pozwoli zróżnicować ujęcia.

Dźwięk

Wysokiej jakości obraz to jedno, ale co wyniosą z zajęć nasi uczniowie jeśli będzie nas słabo słychać? Wykorzystanie dodatkowego, zewnętrznego mikrofonu jest nie do przecenienia. Do zaproponowanego wcześniej aparatu możemy podłączyć prosty w obsłudze i lekki mikrofon, jak np. Canon DM-E100, który podniesie jakość transmisji dźwięku podczas zajęć.

Wideo

Niektóre szkoły decydują się na wcześniejsze nagrania, np. eksperymentów chemicznych, aby potem udostępniać je uczniom w odpowiednim momencie. Na podobny krok decydują się także uczelnie, nagrywając wykłady czy dni otwarte. Można je potem edytować, np. dodając prezentację, wklejając dodatkowe wideo lub nanosząc napisy. W nagraniu dobrej jakości lekcji pomocne będą aparaty bezlusterkowe Canon - wspomniany wcześniej EOS M50 Mark II lub modele z serii EOS R. Nie zapominajmy o obiektywach – najlepiej, aby były one szerokokątne (o ogniskowej maksymalnie 24-28mm) oraz jasne. Do podobnych zastosowań możemy wykorzystać również profesjonalne kamery serii XA, XF lub EOS Cinema.

Światło

Posiadając dobry aparat lub kamerę warto rozważyć dodatkowe oświetlenie. Pozwoli ono nauczycielowi być doskonale widzianym na monitorach uczniów, niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu, w którym przeprowadzona jest lekcja. Dobrym przykładem mogą być tutaj produkty marki Elgato i model Key Light, który można zamontować do biurka za pomocą uchwytu. Następnie wystarczy ustawić odpowiednią wysokość i już można zaczynać zajęcia.

Druk

Równie ważne w trakcie nauki zdalnej okazały się drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Ilość prac domowych zadawanych online znacząco wzrosła i wielu rodziców zdecydowało się na zakup urządzeń drukujących, dzięki którym uczniom łatwiej jest odrobić zadanie domowe na papierze, a następnie jego skan odesłać nauczycielowi. Ważne jest, aby wybrać tutaj sprzęt, który posiada wydajne pojemniki na tusz jak np. Canon PIXMA G3420. Pozwalają one na wydruk nawet 7700 arkuszy papieru na jednym zestawie tuszy. Urządzenia z zasobnikami na atrament MegaTank zapewniają ogromną wydajność, łączność (w tym także bezprzewodową - przez WiFi, aplikację dla Androida lub Apple) oraz wysoką jakość wydruków.

Wsparcie wychodzące poza ramy

Proces implementacji wspomnianych urządzeń może być wyzwaniem, dlatego warto wybierać producentów, którzy wspierają instytucje również po procesie zakupowym. Przykładem takiego wsparcia jest np. program Canon Professional Services, który zapewnia priorytetowe wsparcie techniczne, możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu zastępczego oraz dedykowane oferty specjalne. W przypadku Canon dodatkowo dobrze rozbudowana infolinia, serwis oraz wsparcie techniczne są w stanie pomóc użytkownikom z dowolnym problemem. Istnieje także możliwość umówienia konsultacji przed zakupem produktów dla jednostek edukacyjnych.

W tym trudnym czasie jakim jest pandemia, nowe technologie pozwoliły nam na pozostanie w stałym kontakcie z uczniami. Wykorzystanie najwyższej jakości sprzętu w odpowiedni sposób z pewnością przyczyni się do tego, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą mogli się skupić na swoich zadaniach.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie