iPhone - idealne narzędzie edukacji?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

innowacje w edukacjiW odpowiedzi na rosnącą popularność iPhone’a wśród studentów, amerykańskie uczelnie inicjują programy wykorzystujące zalety tego mobilnego urządzenia. Coraz więcej studentów i wykładowców korzysta z iPhone’ów aby połączyć się z Internetem – dotykowy ekran i przyjazny, intuicyjny interfejs sprawiają, że jest to bardzo proste i wygodne.

 

W marcu tego roku Vanderbilt University w Nashville uruchomił nową wersję swojej strony internetowej przeznaczoną dla posiadaczy iPhone. „Coraz więcej naszych studentów i kadry korzysta z dostępu do Internetu poprzez iPhone” – zauważa Melanie Moran, zastępca dyrektora działu informacji Vanderbilt University. „Stworzyliśmy nową wersję strony naszego uniwersytetu, która pozwala na wykorzystanie potencjału iPhone tkwiącego w jego systemie operacyjnym i intuicyjnym dotykowym interfejsie”.

 

Chrześcijański Uniwersytet Abilene (ACU) w Teksasie planuje wręczyć studentom I roku iPhone’y oraz iPody Touch, aby zbadać ich przydatność w nauce. Dotychczasowe próby uniwersytetu z wykorzystaniem innych urządzeń mobilnych - telefonów komórkowych, palmtopów lub laptopów - do łączenia się z siecią, nie powiodły się. Tradycyjne komórki umożliwiają dostęp tylko i wyłącznie do specjalnie zaprojektowanych stron internetowych. Baterie laptopów jeszcze zbyt szybko wyładowują się; poza tym, otwarty ekran komputera stanowi nadal barierę między wykładowcą a studentem. Na tle dotychczasowych doświadczeń, iPhone wydaje się być idealnym rozwiązaniem – oprócz swobodnego surfowania w sieci pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, e-maili, fotografowanie, słuchanie muzyki i podcastów, ściąganie dokumentów...

 

Przygotowując się do wykorzystania iPhone w edukacji ACU przeprowadził również badanie wśród swoich pracowników, prosząc o wskazanie potencjalnych możliwości wykorzystania iPhone w nauczaniu w klasach wykładowych, integracji społeczności akademickiej, czy życiu studenckim. Nadesłano 130 propozycji pomysłów na wykorzystanie iPhone, z czego aż 32 władze uniwersytetu skierowały do realizacji.

 

Kevin Roberts, szef działu informacji ACU, widzi ogromny potencjał tkwiący w tym sprzęcie: iPhone usprawni komunikację pomiędzy wykładowcami a studentami, umożliwi słuchanie podcastów z wykładów, ściąganie syllabusów, uczestnictwo w internetowych forach dyskusyjnych, ułatwi zapisy na zajęcia. Roberts czeka z niecierpliwością na poszerzenie oferty dostępnych aplikacji – jak mówi, taki iPhone’owy kalkulator naukowy byłby bardzo przydatny w środowisku akademickim.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Irena
  To wszytko nieprawda . Skąd te wnioski?
 • Written by Agnieszka Chomicka Bosy
  Świetny, prawdziwy tekst. Dziękuję!
 • Written by Edward Łagowski
  Bardzo dziękuję za ten artykuł i zawarte w nim pomysły. Na pewno niektóre z nich zastosuję.
 • Written by Robert Raczyński
  Zainteresowanych tym wątkiem pozamerytorycznym zapraszam na swój blog, gdzie jak się zdaje, Pan Pawe...
 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie