Wspierajmy kulturę innowacji w szkołach

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiAby nadążać za zmianami we współczesnym społeczeństwie, szkoły muszą rozwijać kulturę innowacyjnego nauczania – to główna teza raportu brytyjskiej Futurelab "Promując transformującą innowację w szkołach". W przeciwnym razie przestaną spełniać swoją podstawową funkcję i nie będą w stanie wyposażyć wychowanków w zestaw umiejętności potrzebnych w XXI wieku.
 
Potrzeba wprowadzania innowacji w nauczaniu wynika wprost ze zmian na rynku pracy. Potrzeba przygotowywać do samodzielności osoby, które potrafią tworzyć i rozwijać nowe relacje i metody pracy (np. online), są zdolne do ciągłego uzupełniania swoich kwalifikacji, potrafią korzystać z kapitału społecznego i zasobu umiejętnosci tworzonego przez całą szkolną społeczność, bardziej skutecznie się uczą i potrafią przekazywać wiedzę innym. Wyniki badań dowodzą, że taka innowacja przyczynia się do większej motywacji uczniów, przynosi lepsze efekty nauki i wiele innych korzyści (np. relacje personalne) dla uczących się i dla nauczających.

innowacje w edukacji
Brytyjski rząd nie poprzestaje na wdrażaniu bardziej spersonalizowanego systemu edukacji, który wręcz wymaga innowacyjnej praktyki szkolnej. Okazuje się jednak, że taka zmiana sposobu nauczania, ukierunkowana bardziej na wkład ucznia w proces edukacji, pobudzanie jego kreatywności i elastyczności, sprawia wiele trudności nauczycielom. Problemy te można jednak łatwo i szybko przezwyciężyć, podsuwając gotowe i sprawdzone pomysły i rozwiązania.

innowacje w edukacjiRaport Futurelab ma formę poradnika, który podpowiada nauczycielom i edukatorom, w jaki sposób rozwijać kulturę innowacji w szkole przy wykorzystaniu rozmaitych zasobów w i poza klasą. Oferuje kilkanaście narzędzi, technik i metod pracy, które pozwalają na włączenie nowoczesnych metod pracy w codzienną praktykę szkolną. Zwraca uwagę zwłaszcza na nowe technologie, które stwarzają nauczycielom nowe możliwości efektywnego nauczania i budują relacje społeczne, które mogą zdynamizować nauczanie. Autorzy poradnika podkreślają jednak, że same w sobie nowe technologie nie są innowacją edukacyjną – dopiero ich użycie w odpowiedni sposób przez nauczyciela sprawia, że mamy do czynienia z innowacyjnymi formami nauczania.

"Aktualny program nauczania pozostawia zbyt mało miejsca na rozwój kreatywności i działania praktyczne w szkole." – zauważa Tim Rudd, Starszy Analityk Futurelab. "Nauczyciele muszą podjąć ryzyko. Jest teraz odpowiedni czas na zmianę praktyki nauczania, zwłaszcza w kontekście personalizacji i wyrównywania szans. Szkoły i nauczyciele powinni próbować nowych metod i nawet zaakceptować możliwość popełniania błędów w procesie wprowadzania innowacji w nauczaniu. To nic w porównaniu do konsekwencji niewprowadzenia innowacyjnych metod pracy, co może mieć znacznie poważniejsze skutki dla systemu edukacji i osób uczących się."

Poradnik Promoting Transformative Innovation in Schools można pobrać ze strony Futurelab (Ang., PDF).